Jako maminka na rodičovské dovolené si doma vařím téměř denně. A musím říct, že vymýšlet každý den něco jiného, zdravého a navíc z dostupných surovin by nebylo vůbec lehké, pokud by neexistovaly kuchařky Jíme Zdravě. Toto léto navíc vydali novinku Jak Jíme Zdravě v létě, a rozhodla jsem se s Vámi podělit o jeden úžasný a rychlý recept z lososa, na kterého potřebujete jen několik minut a zároveň je velmi, velmi chutný.

A další skvělé recepty nyní najdete na http://www.jimezdrave.cz, kde máte vše navíc rozdělené podle typů jídel!

Jak_Jíme_Zdravě_V_Létě


Zdravé ryby na talíři

Ryby bychom měli mít na talíři nejméně dvakrát do týdne. Jsou totiž zdravé, a to díky svým bílkovinám, tukům, minerálním látkám i vitamínům. Já mám z ryb nejraději lososa. Griluji si ho do salátu, peču ho v troubě s bramborem nebo si k němu dělám rizoto. Musím však říct, že kromě těchto tří rychlých receptů mé nápady došly. Když jsem listovala kuchařkou Jak Jíme Zdravě v létě a narazila jsem na recept Losos (na bulguru) v papilotě s rajčaty a olivami, zajásala jsem. Bulgur, no jasně. A rajčata a olivy a bazalka. A mé oblíbené kapary, které každému jídlu dodají „šťávu“. Z nového receptu jsem byla ale ještě více nadšená po prvním soustu, a tak jsem se rozhodla vpustit tento báječný, letní recept do světa i k vám.

Jak_Jíme_Zdravě_V_Létě


Ingredience

Na přípravu receptu (pro jednu osobu) budete potřebovat:
1 filet lososa (kuchařka uvádí 150 g a já přitakávám, že i mně toto množství stačilo)
40 g bulguru (ačkoliv se vám to bude zdát malinkato, opravdu stačí i toto množství)
1 stroužek česneku
100 g cherry rajčat (cca 10 větších cherry rajčátek)
1 lžička kaparů a 15 g černých oliv (pokud vám kapary nebo olivy nebo obojí nechutnají, přesto je k jídlu přidejte a vyndejte je až po zapečení s lososem v troubě losos a bulgur z nich nasaje skvělou vůni)
Hrst čerstvé bazalky
Lžíce citronové šťávy
Sůl

Losos_v_papilotě_s_rajčaty_a_olivami


Příprava 

Předehřejte si troubu na 180 stupňů, propláchněte bulgur horkou vodou, oloupaný česnek nakrájejte na tenké plátky a cherry rajčátka nařízněte (během pečení z nich tak může vytéct skvělá šťáva).

Losos v papilotě s rajčaty a olivami

Losos_v_papilotě_s_rajčaty_a_olivami Losos_v_papilotě_s_rajčaty_a_olivami


Jak na to

Na větší pečící papír doprostřed nasypte bulgur propláchnutý horkou vodou a na něj položte plátek lososa, následně obojí osolte dle chuti. Přidejte k nim naříznutá cherry rajčátka (díky naříznutí z nich vyteče během pečení šťáva), oloupaný a na tenké plátky nakrájený česnek, kapary, olivy a bazalku. Přelijte lžící citronové šťávy a 4 lžícemi vody.

Losos_v_papilotě_s_rajčaty_a_olivami

Losos_v_papilotě_s_rajčaty_a_olivami


Jak vytvořit papilotu

Nejtěžší částí je zavřít lososa do kapsy (nebo-li papiloty). Jednoduše veďte jeden okraj pečícího papíru k druhému. Volné okraje papíru začněte přehýbat ke středu kapsy, abyste kapsu pak dobře utěsnili. Postupujte od jednoho směru kapsy k druhému až dojdete na konec kapsy, můžete papír sešít sešívačkou. Měli byste tak vytvořit balíček ve tvaru půlkruhu.

Losos_v_papilotě_s_rajčaty_a_olivami

Přiznám se, že já jsem na balení (i pravidelných krabic o Vánocích) úplně levá, takže jsem jednu část papíru vedla přes střed k druhému okraji, pod kterým jsem zasunula první část, jednoduše jsem lososa zabalila tak, aby byla náplň s lososem ze všech stran uzavřená, ale přesto měla příjemný prostor.

Losos_v_papilotě_s_rajčaty_a_olivami
Třetí způsob balení je, že všechny volné části pečícího papíru přehnete přes náplň směrem ke středu papíru a kousek nad náplní je svážete provázkem. Ale nebojte, když jsem to zvládla já, jakožto antitalent na balící práce, zvládnete to taky. Není to nic složitého a popisuje se to hůř než se to dělá 😊


A do trouby

V troubě necháte péct na 170-180 stupňů přibližně 20-25 minut (já pekla při 170 stupních 25 minut) a ihned po upečení papilotu rozbalte a podávejte. Úspěch zaručen. Ohromíte všechny! Přítele, tchýni i babičky. Jídlo nejen úžasně, opravdu úžasně chutná, ale i skvěle vypadá. A víte, že jíme i očima, že 😊

Losos_v_papilotě_s_rajčaty_a_olivami Losos_v_papilotě_s_rajčaty_a_olivami

Tak dobrou chuť a těším se až mi na Instagram nasdílíte svoje výtvory.

Losos_v_papilotě_s_rajčaty_a_olivami

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *