valentyn

Valentýn. Je smutné, že oslavě lásce věnujeme jeden den v roce, dva počítám-li i náš první Máj (který mám osobně raději). Valentýn mám totiž spojený s dobou, kdy mi bylo šestnáct a netrpělivě jsem očekávala nějakou Valentýnku, kterou jsem beztak nikdy nedostala. To na první Máj mi dal pusu aspoň táta.

Nicméně přesto se lásce věnujeme málo. Tak třeba. Kolikrát jste napsala své kamarádce, že ji máte ráda. Tolik z nás má Valentýn a první Máj spojený jen s partnerem, a přitom jsou to i kamarádky (ale i kamarádi), které si zaslouží v tyto dny naší pozornost. Protože to jsou právě ony/oni, jenž nás u sto padesátého vína poslouchají, když nás partner štve. Nebo rodiče, kteří nám dali život, vychovali, a tolik nás toho naučili.

Lásku bychom měli slavit každý den, s kýmkoliv, kdo je nám v životě blízký. A těch blízkých nemusí být hodně. Stačí nám dvě, tři osoby, které tu pro nás budou ve čtyři odpoledne i ve dvě v noci. Máte nějakou takovou spřízněnou duši (ať už je to kamarád nebo kamarádka; ostatně na pohlaví nezáleží)? Vemte telefon a místo Valentýnky jim řekněte, že je máte rádi. Ne proto, že je Valentýn, ale proto, že tu jsou. A dělejte to víckrát než jednou ročně.

Valentine’s Day. It is quite sad that we pay attention to the celebration of love just for a one day in the whole year. OK, for two if we include also the Czech holiday, called May 1st (when we kiss under the tree). There is one memory I connect the Valentines day with. The Valentine’s Card – which I have never gotten in my entire life. On the May First Day (let me call it like this) I got a kiss from my father at least.

Nevertheless I think we don’t pay attention to love so much. For example – how often do you write to your friend(s) that you love her, him, them. Many of us connect the Valentine’s Day just with our partners. Meanwhile we spend nights over wine with our friends when our partner just pissing us off… Or parents, who gave us a life, educated us and love us as nobody else in the world.

We should celebrate love every day and with everybody we love. It doesn’t have to be bunch of people, less is more in this case. Two or three good friends whom you can call at 4pm or 2am and will always pick up. Do you have such a soulmate (him, or her – gender is irrelevant?. Get your cell-phone and instead saying „Happy Valentine’s Day, I love you“ say it other way around. Hey I love you, because you are what you are (not because of the date). And do it more often than once a year.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *