Každý z mám máme nějaké představy o svých životech. Ať už ženy nebo muži. V životě ženy je pak přeci jenom období, kdy o svém životě a jeho představách přemýšlí daleko intenzivněji. Období těhotenství.

baby

Podle aktuálního dotazníkového šetření BEPANTHEN BAROMETR 2017, které exkluzivně zpracovala společnost MEDIAN, je pro těhotné ženy nejdůležitějších následujících pět témat:

1) správné kojení a výživa dítěte (94 %)
2) stravování ženy během těhotenství a kojení (93 %)
3) výbava pro miminko (91 %)
4) nemoci a očkování (87 %)
5) cvičení v těhotenství a po porodu (85 %)

————————————————————————————————————————

 Nejenže se každý den těhotná žena sama sebe ptá, jaká bude maminka a neustále přemýšlí (nejen!) nad výše uvedenými oblastmi, zamýšlí se také nad rolí svého partnera. Jakým on bude otcem a bude její oporou?

 

ROLE OTCE

otec

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že po partnerech chceme materiální a fyzickou pomoc spíše než tu emocionální. Což mě osobně překvapilo, neboť jsem se domnívala, že v těhotenství a po něm chceme od muže hlavně city. Je však možné, že já sama žiju v nějaké bublině. Našetřeno na miminko jsem měla něco i já sama, partner doma uklízel i dlouho předtím (jelikož žil sám a mama hotelu opravdu po střední škole nevyužíval), a tak spíš než peníze a věci na dítě jsem chtěla pohladit a slyšet, že mě miluje. Což tak nakonec opravdu bylo.

INFORMOVANOST

Dalším bodem výzkumu byla informovanost prvorodiček rodiček. Ty si informace, co je potřeba nakoupit pro miminko a co si vzít do porodnice hledají hlavně na internetu, radí se s kamarádkami a rodinou. Až na třetím místě si informace zjišťují v odborných publikacích.
Informace o těhotenství si dohledávají nejen těhotné, ale i netěhotné ženy.

informace

Za mě nic překvapivého, dostupnost internetu je obrovská a na mobilech visíme každý den. I já jsem jako těhotná visela na internetu každý den, nicméně jsem se snažila vyhýbat internetovým diskuzím. Nebudu však lhát, že jsem se jim vyhýbala úplně. Na druhou stranu jsem si hned na začátku pořídila dvě publikace, jednu českou a druhou anglickou, kde jsem si četla o plodu, jak roste, co se děje při porodu apod.

PŘÍPRAVKY

Při výběru přípravků pro dítě je pro ženy důležité zejména jejich složení, následují zkušenosti známých s přípravky a v neposlední řadě doporučení odborníka. Cena nehraje u přípravků pro děti takovou roli.

pripravky

Tady není nic jiného třeba dodávat, neboť s tímto se každá maminka nejspíš ztotožní 😊. Přejděme na mé oblíbené téma … KOJENÍ

kojeni

Naprostá většina budoucích maminek (98 %) je rozhodnuta, že bude kojit. Což si myslím, že je správné. Nesprávné je však odsuzování se navzájem, když někdo nechce/nemůže kojit či naopak kojí dlouho. Většina maminek chce pro své dítě jen to nejlepší, a tak bychom se podle toho měly k sobě navzájem chovat. Nedávno mi kamarádka říkala, že její známá, která je již také maminkou, se odmítá bavit s ženami, které nekojily. Tak hluboce my ženy umíme klesnout. Bylo mi TO vlastně líto, protože já jsem třeba nekojila. Takže bych byla na Black Listu. Ale jen do té doby, než dodala, že celé těhotenství i poté a doteď kouří. Pak mě to mrzet přestalo a začalo mi být líto JÍ.

PORODNICE

43 % žen nejčastěji využívá nebo plánuje využívat předporodní či těhotenské kurzy. 17 % žen pak využívá služeb porodní asistentky a 16 % těhotných spoléhá na rady laktačních poradkyní. Jen 5 % dotazovaných se chystá využít služeb duly a více než třetina žen (39 %) neplánuje využívat žádnou poradenskou službu.

Nejdůležitějším spontánně uváděným tématem ohledně porodu je jeho samotný průběh a příprava na porod (36 %), na druhém místě pak hodnocení a výběr porodnice (23 %). Ženy však často zjišťují také informace o možných komplikacích či o bolestivosti porodu a možnostech tišení bolesti.

Za sebe musím říct, že výběr porodnice v Praze je hektický a kvůli přeplněným čekárnám také náročný. Já sama jsem se v nemocnici setkala s naprosto profesionálním přístupem ze strany porodníka a gynekologů, nicméně laktační sestry a sestry na oddělení již moje touhy nenaplnily. Vše však dobře dopadlo, dcerka nám roste jako z vody, právě prochází první pubertou, tedy obdobím vzdoru, takže vývoj naprosto v pořádku.

NA ZÁVĚR

A hlavní ze všeho je stejně nakonec láska. Svoje dítě milujete, ať je jakékoliv, ať se narodilo kdekoliv a jakkoliv jste na to byly připravené nebo ne. Je to prostě bezpodmínečná láska na úplně celý život. Puberta – Nepuberta. Souhlasíte?

vyzkum

Zdroj: BEPANTHEN BAROMETR 2017; od Agentura Ogilvy Public Relations Lenka Čárková

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *