Když jsem byla malá, nebylo v obchodech k dostání téměř nic. Nebudu tu psát o výsledku voleb, protože to bych se dostala k něčemu jinému, ale pravdou je, že když mi první odhad ukazoval KSČM na třetím místě (tuším), docela mi zatrnulo. Ale zpět k tématu. Protože v obchodech nic nebylo a maminka z nás chtěla mít pěkné holky, šila nám. Bundy se zmrzlinou, legíny s plameňákem, trika se sluníčkem. Všechno to bylo hrozně pěkné, a já občas lituju, že to neumím a ani nemám na šití čas. Bylo to prostě krásné, dětské oblečení.

Když se podívám kolem sebe dnes, a je jedno jestli na ulici nebo na instagram, v čem chodí některé děti oblékané dnes, zamyslím se. Kam zmizela dětskost? Oblékáme děti do toho, do čeho se oblékáme my dospělí, o třicet let starší. Říkáme jim, jak jsou krásní a styloví. A to třeba i tříletým dětem. Jenže co z takového dítěte vyroste? Pokud se nad sebou neuvědomí a nezamyslí si, dost možná z něho bude nafoukaný muž/žena, který/á si o sobě bude myslet, že je hvězda. Smutné je, že ženy, které takové chlapce vychovávají, si samy prošly těžkými vztahy s podobnými muži, takže by si člověk mohl říct, že výchovu svého syna povedou jinak. Nebo naopak takové samy nechtěly kdysi být.

Jenže kdy jindy být dítětem a oblékat se tak, než když jsme děti? Kdy jindy nosit sluníčka, srdíčka, hvězdičky, jednorožce a barvy duhy? Děti mají být děti. Mají být barvené, ušpiněné, mají mít odřená kolena na teplácích a rukávy od čokolády. Proč by měli chodit v šedém pleteném svetru, šněrovacích stylových botách ala army boots, slim džínách a ofinou vyčesanou nahoru nebo nalakovanými nehtíky? Nemají na tohle oblečení děti čas, až když budou jako starší brázdit chodby jejich školy? Proč takhle oblékáme malé děti, které ještě neumějí říct pořádně ani Ř, ale už ví, co je trendy.

Please follow and like us:

2 Comments on Děti nebo mini dospělí?

 1. Denisa
  15. 2. 2018 at 16.57 (1 rokem ago)

  výborný článok a absolútne súhlasím. Takisto patrím ku generácii, ktorej šila vychytávky mamka podľa Burdy a verím že šitie sa opäť vráti do módy. Tiež by som rada videla viac striedmosti, čo sa týka oháknutia detí do trendových sterilných outfitov za astronomické ceny. Osobne som najviac milovala vynosené veci po bratrancoch, vtedy som sa cítila ako pravá frajerka :).

  Odpovědět
  • zezivotazeny
   15. 2. 2018 at 17.52 (1 rokem ago)

   To je pravda 😀 Ja nejradeji nosila veci po nekom, kdo mel pro me styl, to byla teprv parada :) Ale hlavne si myslim, ze deti to ani neoceni. Ja to vidim na me dceri. K Vanocum jsem ji koupila pekne saticky s tylovou suknickou a uz jsou samozrejme znicene, protoze je to dite a maluje, je vecne spinava. neumim si predstavit, ze by mela satnik plny techto veci a ja se stresovala, jak zas prijde ze skolky. Radeji at je v teplakovce za 200 a spokojena, ze muze byt spinava :)

   Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *