Emancipace patří do skupiny slov, kterým se lidé raději vyhýbají. Většinou to totiž končí vyostřenou diskuzí, proč je či není emancipace dobrá.

Myslím si o sobě, že emancipovaná jsem. Ale vlastně asi jen do jisté míry. Minule jsem se totiž zamyslela, jestli mě ta emancipace spíš nevyčerpává, než aby mi dávala jakousi svobodu. Miluji svoji práci, ráda si pořizuji věci za svoje peníze a celkově jsem na svém muži finančně spíš nezávislá. Ale přijde mi (a není to fakt, jen můj pocit), že dnešní muži chtějí mít doma soběstačnou ženu, a přesto být obstarateli (jak jim říká Vendy). Z čehož pak plyne otázka, jestli vlastně chtějí mít doma za manželku spíše matku svých dětí, o kterou se starají, nebo ženu, která je nezávislá, ale zase jim dává pocit, že je nepotřebuje, což muži taky nesou špatně. Občas se nad tím zamýšlím. V práci mám nadřízeného-muže, který po mě chce něco, co by si u své manželky až tak nepřál. Například služební cesty jsou naplánované tak, že se k nim nemám šanci vyjádřit. Snesl by takový postoj od nadřízeného své manželky, která by se rovněž musela starat o své dítě? Na druhou stranu můj manžel je opravdu rád, že mohu odvézt ráno dítě do školky, a očekává, že mi v práci vyjdou jakžtakž vstříc, ale byl by schopný tolerovat pozdní příchody/brzké odchody u své zaměstnankyně? A mezi tím vším stojíme my ženy, které si to nějak musíme vždycky zařídit. Oblíbená hláška „ale vždyť to tak zvládají všechny ženy“ mi jde krkem, protože to sice všechny ženy zvládají, ale už se jich nikdo neptá, jestli náhodou z toho kolotoče nejsou vyčerpané. Takže je zvládat a zvládat.

Na jednu stranu mluvíme o  matkách, které jsou doma 6 let, jakože „nic nedělají“ (ukažte mi matku s dětmi, která NIC nedělá, prosím), nebo si ukazujeme prstem na matky, které jsou sobecké a krkavčí, poněvadž odešly do práce brzy (protože chodit do práce je prostě vrchol drzosti).

Takže já bych místo emancipace chtěla víc klidu. Klidu na práci, klidu na výchovu, nechci být nikam tlačena ani nadřízeným, ani partnerem, ani okolím. Věci, které si mohu udělat po svém, si po svém také udělat opravdu chci.

Please follow and like us:

1 Comment on Emancipace – ano nebo ne a jak

  1. Lavar
    24. 5. 2017 at 2.25 (2 roky ago)

    Pensam que os islamitas lhes vão vingar a trepa que levaram no para-lá do Muro, sem que fosse preciso disparar um tiro. Guantanamo, para eles, é o pretexto para ladrarem haeonnisamrmte à lua. Mano Manecas

    Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *