Na Instagramu mi čas od času přijde zpráva, jak to dělám, že toho stíhám tolik. Že jsem doma na mateřské, starám se, takhle při lockdownu, většinou o obě děti, pracuji, vařím, cvičím, běhám a, a to je vlastně všechno. Takže jak to dělám?

Práce_s_dětmi


Maximum dělá každá z nás

Nejprve bych chtěla říct, že si nemyslím, že dělám víc, než kterákoliv jiná maminka. Každá z nás máme jen jinou, dejme tomu třeba i náročnější oblast, které věnujeme více času. Některé maminky mají náročnější dítě, které třeba v noci nespí, a tak je jasné, že přes den, pokud nemají pomoc, mnoho věcí, které zvládají jiné maminky, zvládat nemohou. Není to tedy o tom, která toho zvládáme víc než druhá. Občas mám totiž pořád trochu pocit, že maminky mezi sebou často (možná i nevědomky soutěží). Která pracuje, která se víc věnuje dítěti, která víc vaří, která … dosaďte si cokoliv, třeba i z vaší zkušenosti. Ráda bych k tomu poznamenala, že mateřství není soutěž, ani když u toho pracujete. Na druhou stranu jsme všechny z nás dospělé, takže pokud jsme vyčerpané a unavené, měly bychom si umět říct o pomoc, ať už partnerovi, protože děti nemají jen mámu, nebo babičkám, pokud je to možné (v mém případě třeba není, protože babičky jsou daleko).

Práce_s_dětmi


Pracovat s dítětem

není nemožná. Vůbec ne. Jsem toho názoru, že pokud vás práce baví, naplňuje, budete schopná z domu pracovat i na poloviční úvazek. Vždycky se na vašem pocitu odrazí, pokud pracovat opravdu chcete nebo musíte. V tomto ohledu mám opravdu štěstí, protože pracovat nemusím, ale chci. Začít „nějak“ pracovat byla moje volba, i když se přiznám, že můj muž má taky vedle sebe rád soběstačnou ženu, která si vydělá sama. Já mám zase ráda, že si takhle při mateřské nemusím říkat o věci, ale rovnou si je můžu koupit za své.
Co se práce týče, nekoukám na to, jak ji časově zvládnu, ale koukám na ni, jako na příležitost, kterou chci a tudíž jsem ochotná přizpůsobit tomu náš denní režim tak, abychom v něm byli šťastní všichni. Chce to ale mít pevnou vůli, režim a umět si nastavit hranice.

Práce_s_dětmi


Mějte svoje hranice

Nedávno jsem poslouchala super video s mým oblíbeným Honzou Vojtkem o hranicích, a  bylo to, jako kdybych poslouchala svoje myšlenky, které mi občas prolétnou hlavou. Zkrátka, buďte opatrní na svoji svobodu a nedávejte ji všanc jen tak. Sama za sebe dodám, určete si, co pro vás znamená svoboda. Pro každého z nás to bude něco jiného. Pro někoho bude svoboda v tom, že pracuje od devíti do šesti a mimo to ne, moje svoboda spočívá v tom, že pracuji, kdy uznám za vhodné, klidně v deset večer, ale chci být nablízko svým dcerám, zejména od devíti do šesti. Všichni, se kterými ale nějak spolupracuji, ví, že i mohou kdykoliv zavolat a že práci udělám, většinou ještě týž den, jen třeba ne hned, protože jsem na hřišti, nákupu nebo na očkování. Moje dcery zase vědí, že já pracuju, pracuju ráda a pracovat chci.  A samozřejmě to občas vypadá tak, že na pondělních callech se Lilly rozpláče, protože se bouchne, ale všichni na druhé straně drátu zase vědí, že děti mám, a tak nikomu nevadí, když si prostě Lilly vezmu na klín, Esterce přečtu zadání úkolu v knize aktivit nebo vedle mě zrovna hraje znělka Prasátka Pepy. Mám děti a v práci je neskrývám a mám ráda práci, kterou neskrývám před dětmi. Život je tak pro mě v naprosté rovnováze.

Práce_s_dětmi


Výčitky,

jsou něco, co jsem doma před dětmi nikdy neměla. A to ani, když jsem se po roce na mateřské s Esterou vrátila do práce na fulltime. Teď už bych to neudělala, protože tak unavená a uhoněná jako tehdy jsem nikdy v životě nebyla, ale nevyčítám si to. Toto období mě formovalo v to, kdo jsem nyní a jak se říká, zkušenosti jsou zkrátka nepřenositelné. Pokud však výčitky máte, je dobré se zamyslet proč, a co byste chtěli dělat jinak a zařídit se pak podle toho.

Práce_s_dětmi


Pevný režim

Ne pro děti, ale pro mě 😊 Kupodivu. Lilly už je tak naučená na svůj režim, že ani nevnímá, že nějaký má. Když po obědě začala u spaní dělat scény, říkala jsem si nejdřív, že můj pracovní a osobní svět asi skončil. Pak jsem se ale zamyslela a začala se na novou situaci koukat jinak, pozitivně. Zatímco jsem kvůli jejímu spánku chodila pro Esterku do školky téměř před zavíračkou s tím, že Lilly jedla svačinu v rychlosti a já byla ve stresu, zda to všechno takhle stihnu, teď po obědě Lilly pustím pohádky, já si připravím jasmínový čaj, zapnu počítač, dvě přerušované hodiny s Lilly pracuju, pak zaklapnu počítač a v pohodě si pro Esterku dojdeme bez stresu a spěchu. Naučila jsem se vidět ve zdánlivě negativních věcech to pozitivní pro mě, a když mě někdo začne litovat, že už Lilly po obědě nespí, v duchu se směju. Není proč mě litovat 😊.

Práce_s_dětmi

Každý den se opakuje. Já vstávám ve stejnou dobu kolem půl osmé, osmé, půl hodiny cvičím. Pak vstává Lilly, snídáme, sprchuju se, uklidím, hodím věci do pračky, hraju si s ní (Esterka je ve školce, kam ji odvádí můj muž), odpovím na první maily a jdeme ven. Tam si vyřídím telefonáty, nakoupím, projdeme se, doma si dáme oběd a zbytek už víte 😊 A ano, tak to máme každý den, s výjimkou, když jsou holky nastydlé, to jsme prostě doma a pohádek je víc.
Velmi důležité je (pro mě) také hezké pracovní místo, kde mám uklizeno, a kde se mi líbí. Všeobecně kolem sebe, a obzvlášť když pracuji, nemám ráda rozházené a neuklizené věci. Proto mám svůj pracovní kout se stolem směrem ke zdi. Za mnou je občas Sodoma Gomora, ale to vzhledem k mému výhledu na zeď a pořádek před ním naštěstí nevidím :)

Práce_s_dětmi


Odměna

Ano, jsem typ, který se rád odměňuje, ale mohou to být maličkosti. Radost mi udělá velká káva na procházce a během teplých měsíců si dám ke kávě venku na zahrádce klidně prosseco. Ráda si tu a tam objednám něco pěkného na sebe nebo do bytu, koupím si lahev dobrého vína, sushi nebo novou knihu.

Práce_s_dětmi


Odpočinek

Odpočinek je důležitý pro každého. Ženy s dětmi, bez dětí, ženy na mateřské bez dalšího pracovního úvazku a samozřejmě i muže a tatínky. Odpočinek bychom do našich dní měli zařazovat pravidelně každý den aspoň na malou chvíli. Pro každého z nás bude ovšem znamenat odpočívání něco jiného. Někdo si pod pojmem odpočinek představuje nicnedělání, druhý pečení, a jiný třeba čtení knih nebo sport. Pro mě znamená odpočinek věnování se aktivitě, na kterou mám v tu chvíli zrovna chuť, a o které vím, že mě nabije. Jednou je to sport, podruhé procházka, jindy vana s pěnou a často také četba knihy u kávy či čaje. Mnohdy ale odpočívám právě u práce, která mě baví. A to asi tím nejdůležitějším faktorem, proč stíhám pracovat i na rodičovské dovolené.

Práce_s_dětmi

Please follow and like us:

zezivotazeny

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *