I když jsme vždycky chtěli, aby měl den víc než 24 hodin, teď nevíme, jak s časem naložit. Vím, že patřím do té šťastnější skupiny žen, která nemusí kombinovat home office s péčí
o děti a domácí přípravou místo školy, přesto jsem i já narazila na úskalí líně táhnoucích se dní.

Cookies_La_Mere_Poulard_Mixtee


Udržte si režim

První dva dny po vyhlášení karantény jsem paradoxně nestíhala nic. V županu jsem chodila téměř do oběda, sprchu jsem si dopřála v půl jedenácté, chodila jsem bytem tam a zpátky a kromě vaření jsem neměla nic, co by mě k něčemu motivovalo. Po dvou dnech jsem si řekla, že toho popocházení sem a tam stačilo a vrátila jsem se zpět k módu před karanténou. To znamená sprcha kolem 8, snídaně, pohrát si s holkami, chvíli je tam nechat samotné, vyrazit na 10 min ven (s tím vším oblékáním kolem je hodina fuč 😊), naobědvat se, dát Lilly spát, pustit Esterce pohádky po obědě, popracovat, odpočinout si u kávy a časopisu, připravit svačinu, vyrazit před dům na zahradu, udělat si doma kávu, pouklízet a zapojit do toho aspoň trochu i holky, připravit večeří, dát Lilly spát, nechat si Esterku ještě chvíli pohrát a pak si konečně odpočinout u psaní článků nebo u seriálů, časopisu nebo ve vaně se sklenkou vína.
Představa, že mám vymyšlený „nějaký“ program mě udržuje v jakémsi rytmu, který potřebujuii když žádné povinnosti (práce, úkoly do školy, apod) nemám. Nakonec bych do tohoto „programu“ moc ráda zapojila aspoň krátké domácí cvičení. A neustálou výmluvu, že když mám konečně čas (když Lilly spí), trochu si odpočinout, hodit z okna. Vím, že cvičení mi naopak energii přidá než ubere, takže nad tím musím akorát přestat přemýšlet a pustit se do toho!

Každé ráno se namalujim dám si sprchu, umyji vlasy, připravím snídani. Stejně jako v běžné dny bez karantény.
Každé ráno se namaluji, dám si sprchu, umyji vlasy, připravím snídani. Stejně jako v běžné dny bez karantény.

Vytyčtě si chvíle, na které se budete denně těšit

Důležitou součástí mých dní je mít se na co těšit. Kdybych ráno vstala s tím, že mě nic příjemného nečeká, asi bych si to šla hodit. Moji výhodou je, že se umím radovat z maličkostí. Těším se z ranní sprchy, z toho, že si umyju vlasy a dám si hrnek dobré kávy. Mám radost, když se hezky namaluju a obleču i na doma. Úplnou náhodou jsem si od prosince pořídila tři pěkné mikiny, ve kterým se cítím dobře, i to mi přidá na náladě. Dokonce mě začalo bavit i to, že si každý den uvařím. Že když Lilly spí, otevřu si okno a nadýchám se vzduchu, zatímco Esterka kouká na pohádky. Odpoledne se zase těším na kávu a to, že si muž vezme na chvíli děti a já si odpočinu. A večer zase na decku vína po večeři. Těším se i to, že si jdu koupit něco dobrého do obchodu. Minule jsem si udělala radost novými botami a těším se, že si někdy zase něco malého pro radost pořídím.

Mít se na co těšit, byť velmi malé maličkosti, je důležité!
Mít se na co těšit, byť velmi malé maličkosti, je důležité!

Co bych během karantény chtěla začít dělat:

  • Začit meditovat. Vím, že to zprvu budou minuty, ne-li sekundy, ale ten pocit klidu a ticha mě láká
  • Začít cvičit. Cokoliv
  • Udělat si víc času na čtení
  • Vytřídit věci z domácnosti, které mi nedělají radost
  • Uklidit v knihovně a vyhodit staré papíry

Buďte líný rodič

A nezapomeňte! Dělejte si to teď lehké. Já třeba vůbec nepočítám, na kolik pohádek se Esterka dívá, jestli už to nepřehnala s čokoládkami, nehoním ji a lítat ji nechám do večera 😊 Aspoň ráno déle spí. Momentálně jsem spíš dobrá kámoška než mamka s pravidly. Dobré kámošky, které si nic nezakazují (i když na to z mé strany bohužel dojít musí, jinak by ji ta čokoláda stříkala z uší) se totiž spolu mají nejlépe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Nouzový stav si žádá nouzové řešení

Život po karanténě

Nejspíš je mnoho z vás v modelu, kdy jste doma všichni. Dospělí na mateřské, rodičovské či home officu a děti školkou nebo školou povinni. Nebudu si nalhávat, pracující žena bude v naší společnosti doma zastávat více domácí práce než muž. Nechci se teď bavit o rovnosti, ale o tom, že je dost možné, že až to všechno skončí, padneme.  Všimli jste si, že tělo většinou onemocní, až když je všemu konec? Až když si to může dovolit? Teď jsme v jednom kole, chráníme sebe, svou rodinu a teď prostě padnout nemůžeme. Ale po tom všem, co se teď kolem nás děje, se nám to stát může.

Přemýšlejte, jaké radosti si dopřejete, až to všechno skončí
Přemýšlejte, jaké radosti si dopřejete, až to všechno skončí

Doporučuji co nejvíc mluvit o situaci s vaším partnerem a domluvit se s ním na „udělení si rodičovského volna“ podle toho, jak každý z vás potřebuje, kdo měl během karantény větší zápřah, a jak se dohodnete. Prožíváme teď všichni náročné období, kdy nesmírně s dětmi ani do jejich oblíbené cukrárny, a tak jen myšlenka na dny, kdy budeme samy a dělat to, co chceme jen my, ne naše děti, je velmi povzbudivá.

kosmetika


Jak se udržujete v psychické pohodě během karantény vy a  co byste rádi stihli?

Please follow and like us:

zezivotazeny

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *