OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sportovní inspirace

Krásný den. Již několikrát jsem vám psala, že miluji sport, který do svého týdenního rozvrhu zařazuji dvakrát. A protože tento blog vznikl jako inspirace pro všechny ženy, které se o sebe chtějí starat, rozhodla jsem se věnovat článek také sportovnímu tématu, nejen módě a kosmetice.

SPORT

Já, sport a tělocvik

Se sportem jsem začala poměrně pozdě. Během základní a střední školy jsem klasicky měla k tělocviku spíše odpor, než aby mě bavil. Ruku na srdce, koho bavilo běhat šestistovky v parku kolem školy? Moc takových neznám. A osobně to považuji za hroznou škodu, protože běhání i ostatní sporty, ke kterým jsem byla na škole vedena, jsou skvělé. Beru to tak, že člověk prostě potřebuje dospět i k lásce ke sportu. A já jsem díkybohu dospěla.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


JÓGA POPRVÉ A PONĚKOLIKÁTÉ

Už nevím, kdo mě seznámil s jógou, ale přicházela jsem ji na chuť po etapách a dlouho. Když berete jógu jen jako sport, nedá vám tolik, jako když se do ní ponoříte i duchem. A tato informace/znalost/zkušenost mi před deseti lety, kdy jsem ji poprvé zkoušela, chyběla. Dnes si na jógu jdu nejen zacvičit, ale také zrelaxovat tělo i mysl, a hlavně si odpočinout. Samozřejmě stále druhý den cítím úplně všechno, protože to není jen tak nějaké protahování, ale zapojování hlubokých svalů, takže žádné nudné lehárko, ale pěkná makačka.
Pokud si najdete kvalitní jógové studio, pak vám jóga otevře dveře do zcela neznámého světa, ve kterém žijete jen vy. Naučíte se dýchat, uvolníte ztuhlé svaly i mysl, otevírat svou hruď a tím i srdce a budete klidnější. Nevyřeší za vás samozřejmě žádné vaše problémy, ale naučí vás k nim přistupovat  otevřeněji (přece jen se tam v pozicích skutečně otevíráte) a s rozvahou. Což vítám, protože jsem kdysi opravdu byla nervní a zbrklý člověk a změnu skutečně registruji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jóga je pro mě nejen cvičení, ale životní postoj. Na konci každé lekce (ať už cvičím doma či ve studiu) připojuji i děkování za to, co v životě mám. A děkuji za vše. Za to hezké, co mám i za to náročné, co mě učí a posouvá dál.

Neumím si představit, v jakých případech jógu necvičit. Jóga se dá cvičit v každém věku, kdekoliv a nepotřebujete k tomu mnoho. Jen vnitřní odhodlání, vůli, podložku a dobrého učitele.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Běh

Neznám ve sportu větší kontrast, než když vedle sebe postavím jógu a běhání. Přesto se tyto dva sporty krásně doplňují. Oba sporty jsou také svým způsobem hodně dynamické (u jógy je největší dynamikou mysl a také hluboké svaly, o kterých ani nevíte, že ani existují). Běhání je dynamické samo o sobě a asi ani nemusím zmiňovat čím a proč. Oproti józe, kde jste vedeni učitelem, je běhání maličko náročnější na vůli. Z hodiny jógy spíš neodejdete, ale běhání můžete vzdát klidně po patnácti minutách a nemusí o tom nikdo vědět. Obléknout se a skutečně vyběhnout je občas vskutku o hodně velkém sebepřemlouvání, a že vím o čem mluvím.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Přesto běhám už nějakým šestým, sedmým rokem. Začínala jsem na jednom kilometru. Po pár měsících jsem na svém prvním oficiálním závodu na deset kilometrů potkala svého manžela. A běhám do dneška. Mým nejemocionálnějším a nejkrásnějším závodem byl půlmaraton, který jsem si odběhla jen pět měsíců po narození naší dcery. Krásná byla ale už i samotná příprava. Tehdy jsem se jako maminka dvouměsíčního (a víceměsíčního) miminka cítila skutečně jako superwoman a byla jsem na sebe (snad právem) pyšná.

Zvykla jsem si na běhání s rychlejší hudbou a miluji běhání do rytmu skladeb. Kdybyste mě zahlédli na přechodě při čekání na zelenou, nejspíš byste viděli, jak si zpívám a tančím do rytmu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sportujte 

Jóga u běhání mi dodávají neskutečný příval energie, ačkoliv každý sport trochu jinak. Jóga mě nabíjí vnitřní silou, harmonií a klidem, běhání mi vyčistí hlavu a cítím se u něho silná a odolná (zvlášť když běhám větší dálky, obtížnější terény, schody, kopce nebo venku mrzne).

Oba sporty (a jejich kombinaci obzvlášť) nesmírně doporučuji. Vím, že je občas těžké přinutit se něco dělat. Zvlášť když doma máte malé děti, do toho pracujete a doma to vypadá jako na skladišti hraček a všude se povalujícího oblečení, nádobí, prostě všeho možného. Přesto věřte, že když si zajdete na hodinu jógy nebo si půjdete zaběhat, nic se nestane. Jediné, co se se opravdu může stát, že nepořádek se neuklidí, dokonce bude možná o malinko větší. Ale věřte mi, za ten relax a pohyb ten nepořádek stojí!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

podpos

Please follow and like us:

2 Comments on Passion for Sport

 1. Bobiknannie
  29. 3. 2018 at 17.06 (1 rokem ago)

  Ja to mám podobne. V škole som telocvik priam nenávidela. Tiež to bolo dosť ovplyvnené učiteľkami, ktoré sme mali, pretože vždy to boli väčšinou veľmi prísne a zakomplexované ženy, ktoré nás s radosťou trápili. Ale od skorého veku som začala doma cvičiť. Pamätám si ako mi moja mama kúpila prvé video na DVD podľa ktorého som denno denne cvičila. Teraz už stačí internet a youtube, kde sa dá nájsť všeličo.
  Pred tromi rokmi som si našla vzťah k behu a odvtedy bez toho neviem žiť!

  https://lamodaeanarchia.blogspot.sk/

  Odpovědět
  • zezivotazeny
   3. 4. 2018 at 10.31 (1 rokem ago)

   Běhání je moje vášeň. Už na to nemám tolik času jako bezdětná, ale snažím se o pravidelnost :-)

   Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *