Chodit naboso. Nemalovat se pořád. Umět žít bez podpatků. Dřív bych se vyděsila. Proboha. Nikdy nevyjdu z domu bez make upu. Říkala jsem si před pár lety. Jenže člověk míní, život mění. A jsem tu. Sedím nenamalovaná u našich na zahradě s laptopem na klíně, dýchám venkovský vzduch a je mi hej. “NIKDY NIKDY NIKDY nebudu jezdit dobrovolně s rodiči na chalupu.” Pamatujete si tahle naše slova, když nám bylo náct? Jak dobře je mi teď, když mi táhne na dvaatřicet a !zhruba! vím, co chci.

Mezi mým dvacetiletým a dvaatřicetiletým JÁ je tolik rozdílů, že kdybych je měla vyjmenovat všechny, asi by mě to přestalo bavit. Ale přesto. Bývaly časy, kdy jsem se za leccos styděla. Za své šikmé oči, za malou výšku, za nijaká prsa. Za to, že nikoho nemám, ale paradoxně třeba i za to, že mám dobrou práci. A pořád jsem se to snažila něcím zakrývat. Make-upem, podpatkama, pushapkama a větama typu, to jsem měla jenom fakt velký štěstí. Teď je mi dvaatřicet a make-up zásadně nenosím. Pokud se na mé pleti zčista jasna něco ukáže, dopřeju své pleti korektor. Tím končím. Žádné nánosy něčeho, kvůli čemu má pleť nemůže dýchat. Podpatky si beru, když na ně mám chuť. Ne protože jsem malá a ne protože chci na někoho zapůsobit. Když si je obuju, tak kvůli sobě. A taky nemám kilometrové řasy ve dne v noci, umělé nehty ani prodloužené vlasy a má malá prsa můj muž miluje. A než jsem si ho vzala a měla s ním dceru, tak jsem si ten singl život před třicítkou nakonec dokázala pořádně užít. Dostala jsem práci, kterou miluju, protože jsem v ní dobrá a protože mě baví. Ne protože jsem cestou na pohovor potkala kominíka a šáhla mu na knoflík. Konečně mám nějaké sebevědomí a znám svou cenu. Učím se říkat ne, když s něčím nesouhlasím a na pochvalu nereaguju sklopením očí a děláním, že jsem vlastně nic neslyšla. Prostě poděkuji bez dalších komentářů.

A co dělám jinak? Chodám v létě na zahradě bez bot. Místo opalování pod přímým sluncem naolejovaná Nubianem s faktorem 5 (nebo radši indulonou) si čtu knihu pod slunečníkem namazaná faktorem 50. Nemaluju se za každou cenu. Ráda nosím volné věci. A červené nehty. Miluju sluncem vyšisované vlasy (které si UŽ nebarvím). Griluju v manželově mikině. Piju kvalitní víno. Jím víc čokoládové zmrzliny.  Nosím častěji červenou rtěnku. Jsem konečně spokojená.

Please follow and like us:

zezivotazeny

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *