Možná se sami sebe občas ptáte, proč na mém Instagramu tolik mluvím o štěstí, pozitivní mysli, změně návyků? V dnešním článku  se Vám o tom rozpovídám

A co mám dělat?

Kdysi jsem byla fakt nešťastná a za svoje neštěstí jsem „obviňovala“ druhé. To lidé okolo mě mohli za to, jak se cítím a že na nic nemám čas. A do toho jsem se většinu času rozhodovala asi takto. Když jsem nevěděla, co mám dělat a jak se rozhodnout, jednoduše jsem šla za nejbližším člověkem a zeptala se ho „co mám dělat?“, a pak to prostě udělala tak, jak mi řekl . A když jsem nějaké to rozhodnutí udělala sama, stejně za to, že to nedopadlo dobře, mohl ten druhý. Já svůj život absolutně vůbec nežila.

V roli oběti

Žila jsem takzvaně život oběti. Bylo mi v tom dlooouho dobře. Vždyť jsem nenesla žádnou zodpovědnost, blbci byli ti, kteří mi poradili (blbě). Muselo mě zastavit až několik životních facek, abych si uvědomila, že jedu na autopilota a co víc, že za mě z mého rozhodnutí vědomě rozhodují druzí. Teď z toho mám husí kůži, ale nenadávám si. Naopak jsem vděčná, že jsem k tomu poznání vůbec došla. Taky se mohlo stát, že bych v tomto nevědomí setrvala celý život.

Převzít zodpovědnost za sebe samu

Proto teď už vím, že čas pro mě je důležitější než vypídlovaný byt, že po náročném dni si mám dát vanu, místo abych žehlila. Že kroky v mém životě si musím promyslet a udělat sama. Že na lidi v mém okolí mám brát v mých rozhodnutích ohled, ale nechodit za nimi s dotazem, co mám dělat. Že pokud se už nějak rozhodnu, a časem se to ukáže jako rozhodnutí, které nebylo dobré, mohu za to sama a následky nesu jen já.

Naše dobrá nálada není o lidech kolem nás

Mnoho lidí vám řekne, že (jejich) pozitivní mysl a dobrá nálada vychází z toho, že se nechávají obklopit pozitivními lidmi a dělají skutky s pozitivním dopadem. Já si to nemyslím. Myslím, že je naopak velice nebezpečné vložit takto svůj osud do rukou druhých. Postačí k tomu jediná otázka. Chcete se mít dobře, i když kolem vás budou lidí s blbou náladou a postojem k životu, který vám nic neříká, možná až leze krkem? Já teda ano. A to je pro mě ona práce na sobě. Já chci být šťastná whoever je vedle mě. V tramvaji, v práci, na hřišti. Já chci být šťastná, když má můj muž blbou náladu. Já chci být šťastná ze své podstaty, ne z podstaty toho, co se děje kolem mě.

A řeknu vám, že to není lehké rozhodnutí a je to sakra těžká práce. Asi ta nejtěžší. Rozhodnout se v několika vteřinách o tom, že nebudete řešit, když vám někdo řekne něco nepříjemného, co si o vás někdo myslí nebo že vás někdo pomlouvá.

O krok dál

I já byla (a ještě před nedávnem) taková, že jsem lidem, kteří se mi nelíbili, ukázala záda. Říkala jsem si, že si nenechám kazit den jejich věčným stěžováním, špatnou náladou a řečmi o ostatních. A pak jsem se zamyslela (nebylo to jedno desetiminutové zamyšlení, nýbrž půlroční hloubání) a uvědomila si, že na každém člověku by mi mohlo něco vadit. A naučila jsem se, pořád se to učím, nebrat si tyhle věci k srdci, nebrat si je osobně, nepřemýšlet nad nimi, nerozebírat je a nechat je sklouznout po povrchu. Prostě být šťastná kvůli sobě uvnitř a ne kvůli tomu, jací jsou ostatní lidé. A klidně i tyhle mít ve svém životě dál. Nenechat své štěstí a svoji pozitivní mysl ovlivnit myslí druhých, a zároveň je nemuset odstranit ze svého života. Myslím, že tohle je vysoká škola pozitivního myšlení a není to vůbec lehké. Ale jak říkám, i já na tom neustále pracuju a beru to jako svou cestu rozvoje osobnosti.

Svoje štěstí máte v rukou vy

V životě máme několik možností. Buď budeme šťastní, ať jsou kolem nás jakýkoliv lidé, anebo necháme svoje štěstí v jejich rukou a svůj život budeme žít šťastně jen tehdy, když do něho nevstoupí někdo s názory, které nechceme slyšet. Vyvstává zde mnoho dalších hlubokých otázek  (například proč je nechceme slyšet), což by vydalo na mnoho dalších článků. Ale pointa toho dnešního je, že pokud chcete být skutečně šťastní, je dobré na svých pocitech pracovat tak, že až se setkáte s někým, kdo vám nesedne, nijak vás to už nerozhodí. A už nebudete tvrdit, že jste šťastní proto, jací lidé jsou ve vaší bezprostřední blízkosti.

 

Please follow and like us:

zezivotazeny

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *