O tom, že existuje nějaké sebeobranné cvičení Krav Maga a že je to sebeobrana, jsem se doslechla už kdysi dávno ze zahraničních filmů. Později jsem Krav Magu zaregistrovala i u nás. A minulý víkend jsem si ji konečně vyzkoušela na vlastní kůži.

Česká Krav Maga Asociace

Na kurz úvodu do Krav Magy jsem šla bez očekávání. Věděla jsem, že si vyzkoušíme nějaké sebeobranné cviky, ale to bylo vše. Jako žena se občas na ulici nejbezpečněji necítím, a proto jsem pozvání na seminář přijala s nadšením. V úvodu do Krav Magy jsme si ale dobrou hodinu s trenérem Jakubem nejprve povídali. Dostala mě jeho otevřenost, znalost i zkušenosti. Líbilo se mi, že kurz nešel hned do toho, jak se bránit, ale jak také útokům předcházet. Musela jsem se usmívat, když mluvil o naší vědomosti, všímavosti a vlastně přítomném okamžiku. Naše vědomé já je základ všeho. I toho, jak se nějaké situaci vyhnout. Když vnímáte, máte totiž přehled o situace. Víte, kdo jde naproti vám, za vámi, kdo vedle vás stojí. Lehčeji můžete odhadnout, do jaké situace se můžete dostat, když nepřejdete na druhou stranu chodníku. Uvidíte, kdo vypadá podezřele a komu je lepší se vyhnout.

Česká Krav Maga Asociace

Mimo jiné mě však zaujalo i to, jak jsme k násilí vychováváni a jak k němu stavíme naše děti. Samozřejmě, že negativně. I já svým dcerám říkám, že bít se nemá, násilí je špatné a vše jde vyřešit dohodou. Jenže to přece není až taková pravda. Násilí je někdy špatné a když jsme v pozici oběti a jde nám o život, pak je nevyhnutelné. Pokud jste vy nebo děti v situaci, kdy jim někdo ubližuje, je dobré se přece nenechat. Příkladem nám uváděl malého agresora na dětské oslavě, které vystartovalo od dítěte k dítěti, napřáhlo se, dalo druhému facku, sebralo mu hračku, zahodilo ji a šlo k dalšímu. Jenže několikáté v pořadí byla jeho dcera. Samozřejmě, že měl strach v očích, ale říkal, že si to musí vyzkoušet. Než agresor stačil malé holčičce jednu vrazit, princezna se schoulila do „želvy“, to znamená, že vystrčila záda, aby nedostala ránu, vyčkala, otočila se a jednu mu vrazila. V tu chvíli dostal agresor, co proto. A jeho mozek si to možná pro příště zapamatuje. Takže ano, násilí je primárně špatné, ale ne vždy a za každé situace. A samozřejmě, za šikanátorem i šikanovaným dítětem nesou zodpovědnost vždy a jen rodiče.

Česká Krav Maga Asociace

Mluvené slovo střídalo naše cvičení ve dvojicích, kdy jsme se průběžně v tělocvičně mezi sebou všichni vystřídali tak, abychom si vyzkoušeli různé typy postav „útočníků“. Učili jsme se, jak při sebeobraně útočit, na co se zaměřit (k mému překvapení není prvním obranným manévrem kopnutí do rozkroku). No a na závěr si na sebe Jakub oblékl včelaře. Tedy ochranný oděv, abychom mu nijak neublížili. V okamžiku, kdy si na hlavu navlékl tu obrovskou věc (vidět můžete na fotkách), jsem fakt začala mít strach a moje komfortní zóna byla někde hodně daleko. Nevěděli jsme, kdy na nás (cvičně) zaútočí a měli jsme se bránit, tak, jak bychom se bránili v reálné situaci. Můj adrenalin vyletěl do nebes. To, z čeho jsem nejdřív měla obrovský strach, mě neskutečně posílilo. Rvala jsem se za sebe o sto šest a měla ze sebe fakt dobrý pocit. Použila jsem techniky, které nás Jakub učil, vzpomněla jsem si, čím jsem se bránila jako dítě (což Jakub mimochodem zařadil mezi dokonalé sebeobranné techniky. Maminky vědí, jak takové škubnutí za vlasy a kousnutí bolí) . A co víc! Opět jsem si dokázala, že když můžu jít za hranici své komfortní zóny v boji, můžu za ní chodit i v životě, kdy násilí nepotřebuju.

Česká Krav Maga Asociace Česká Krav Maga Asociace Česká Krav Maga Asociace

Je jedno, jestli mluvíme o sebeobraně nebo nastavování si hranic. Vždy je to o tom, překonat sami sebe, nestát na jednom místě. Nebýt vždy těmi hodnými bytostmi, které (zejména z holek) rodiče vychovávají. Umět si stát za svým, ale vědět, kdy odejít, protože už to nemá cenu. Složit druhého na zem, ale nezabít ho. Umět pracovat se svým egem. Umět si říct o pomoc, protože i to je součást sebeobrany. Krav Maga mě dostala. Protože každé jedno Jakubovo slovo jsem mohla použít nejen na sebeobranu, ale do každodenních situací, kdy se fyzicky bránit nepotřebuju.


Na kurz Krav Maga jsem byla pozvaná. Tímto děkuji celé asociaci a trenérovi Jakubovi
za otevření další z vrstev mého JÁ

https://www.krav-maga.cz/

Please follow and like us:

zezivotazeny

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *