Musím říct, že karanténa nebyla jen špatná. Právě díky ní jsem se přinutila začít doma cvičit a přemýšlet na zdravějším životním stylem. Paradoxně jsem se díky koronavirové epidemii vrátila zpět do formy. A protože to tak nějak chceme všichni, tady je můj malý návod i pro vás.

96157913_1112690959081239_7681422470569525248_n


1. Vstávat brzy

Tento odstavec je věnován spíše maminkám, které musí plnit neustálé požadavky svých dětí a odpovídat na miliardu dotazů denně, poslouchat nonstop kňourání malých batolat a vymýšlet neustále program. Zatímco vaše děti jsou čilé v sedm, vy byste si dokonale uměly představit vstávat před obědem. Zkuste to ale jinak. Jestli se vaše děti pravidelně budí v určitou ranní hodinu, vstaňte ještě před nimi. Jestli hodinu, půl nebo patnáct minut, záleží na vás. Ale vězte, že teplá ranní káva v tichu  nebo tři pozdravy slunci vás nabijí daleko víc. Zkuste jít spát večer o půl hodinu dříve a ráno dříve vstát. Uvidíte, kolik moc vám to dá.

Vstavat_Brzy Vstavat_Brzy


2. Nepřemýšlet a jít cvičit

Kolikrát jste se nutily do cvičení a vymýšlely důvody, proč nemůžete? Přemýšlení a vymýšlení je mnohdy důvod, že nezačneme nikdy. Takže jestli s tím opravdu chcete začít, nepřemýšlejte. Jediné nad čím se zamyslete, je vhodná doba. Já třeba nemám ráda cvičit s plným břichem po snídani, tudíž ani po obědě a večer už na cvičení nemám energii. Proto jsem se naučila cvičit hned po snídani mých dětí, která je relativně brzy ráno (tudíž doba, kdy ještě nemám hlad, ale moje děti jsou již najedené a já se zase mohu věnovat chvíli sobě).

Cvicit


3. Zdravě a rovnovážně stravovat

Cvičení a zdravá strava jdou ruku v ruce k sobě. Když začnete cvičit, nebude si chtít zkazit vaše úsilí špatným stravováním. Vůbec to však neznamená, že bych si občas nedopřála pizzu, Pringles nebo zmrzlinu. Naopak, vím, že když si dám kvalitní hlavní jídlo ze zdravých, nejlépe čerstvých surovin (tedy snídani, oběd a večeři), mohu si mezitím dopřát i něco na mlsný jazýček. A hlavně se držím pravidla, že žádné jídlo není špatné, pokud ho jíte s mírou.  Do svého jídelníčku jsem taktéž zařadila doplňky stravy (například Betula kozí kolostrum, na které nedám dopustit), vitamín C a zinek.

Zdrave_Jist Zdrave_Jist


4. Začít číst

Večer před spaním čtu knihu, i kdyby jen půl odstavec. Vypnu tak svoji hlavu, rozšířím si slovní zásobu, procvičím gramatiku a v případě biografií, které mám velmi ráda, se dozvím i něco nového. Zařaďte knihy do svého života. Odložte večer mobil na noční stolek (nebo raději dál, aby vás nesváděl), vypněte zvuk a čtěte.

Cist


5. La Dolce Far Niente

Samozřejmě nejsem robot, který každý den ráno vstává před dětmi, jí zdravě, sportuje a čte. Jsem člověk a ráda občas nedělám nic – la dolce far niente aneb sladké nicnedělání. Klidně se kouknu na seriál z Netflixu, udělám si Aperol, smlsnu zmrzlinu a dělám to, co chci. Nemějte výčitky, pokud děláte to, co opravdu chcete a hold se to stoprocentně neslučuje se zdravým životním stylem. Život si máme hlavně užít. Asi by nebylo dobré koukat na seriály dvacet čtyři hodin denně sedm dní v týdnu, ale jestli si po obědě pustíte dva díly Sexu ve městě, určitě se nic nestane.

96249665_231650664600406_1342640642546728960_n Naucit_Se_Nic_Nedelat


6. Začít pít čaje

O zdravých účincích čaje toho bylo napsáno už hodně, proto se tady nebudu opakovat. Já jsem si velmi oblíbila čaje Tipson z http://www.caje-mixtee.cz, vyzkoušela jsem jich již hodně a všechny jsou velmi dobré. Musím se přiznat, že ne vždy mám chuť vylouhovat čaje sypané, a tak dám mnohdy přednost čajům pytlíkovým. Kolekce čajů od Tipson mě moc baví. Minulý měsíc jsem dostala k vyzkoušení kolekci Wellness a Matchu, tentokrát si pochutnávám na čaji Moringa a Turmeric. Moringa je zelený tropický a subtropický strom. Obsahuje mnoho živin, vitamínů i minerálů a má antioxidační účinky. Turmeric, tedy kurkuma, je účinná proti zánětům nebo střeva k posílení imunitní funkce jater. A tak vždy, když si ráno udělám čaj (a nejvíce mi chutná ráno o víkendu, když muž vezme holky ven a já jsem tak doma sama), vím, že kromě toho, že si na něm pochutnám, dělám pro svoje zdraví maximum.

Pit_Caje Pit_Caje Pit_Caje


7. Ledová sprcha

Koho při nadpisu zamrazilo, není jediný. Ledová sprcha po ránu je skutečně mrazivá, je to obrovský šok pro tělo. A jestli si myslíte, že si to umíte představit, tak neumíte. Když jsem si ledovou sprchu dala poprvé, slyšeli to i sousedi v posledním patře (a to bydlíme skoro u země). Jenže když vydržíte první sekundu, vydržíte i třicet. A ten pocit je nepopsatelný. Ledovou sprchu si dávám až na závěr po teplé sprše, kdy si umyji vlasy, tělo a vyčistím obličej. Posledních 30 sekund (stopuji si to :)), na sebe pustím úplně ledovou vodu. Výhody? Za prvé nemám problém vylézt z vany (nikdy se mi z vany nechtělo :)), za druhé se cítím jak znovuzrozená, prostě jak kdyby do vás někdo nacpal všechnu energii světa.
Otužovala jsem se již kdysi, jenže dělala jsem jednu zásadní chybu. Nepustila jsem kohoutek úplně na ledovo, ale na studenou. A to není šok, to je prostě jen nepříjemné. Je to nijaké a protivné. Ledová sprcha je oproti tomu ultimátní šok, které tělo nastartujte. Ale víte co je lepší než si o tom číst? Vyzkoušet to! Myslím, že se momentálně otužuji zhruba týden a půl a musím říct, že se na to normálně těším a neumím si bez toho představit ráno.

PS: Fotku z ledové sprchy fakt nemám :))

Mějte pěknou sobotu :)

Please follow and like us:

zezivotazeny

2 Comments on Zpátky do formy (díky karanténě)

  • zezivotazeny
   16. 6. 2020 at 13.58 (9 měsíci ago)

   za všechny maminky děkuji :)

   Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *